تبلیغات
خارج از گود - منافع ملی یا ضعف دیپلماسی مسوولان کمیته ملی المپیک؟!
خارج از گود
**** یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان **** چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید ****

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

منافع ملی یا ضعف دیپلماسی مسوولان کمیته ملی المپیک؟!

در شرایطی که کمیته ملی المپیک با صور بیانیه‌ای رسما خبر انصراف میزبانی ایران از رقابت‌های همبستگی کشورهای اسلامی را اعلام کرد و با بیان مواردی مدعی شد، کمیته برگزارکننده بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی با تلاشی سیاسی فرصت میزبانی را از کشور ایران گرفت، انتشار برخی اخبار نیمه رسمی در محافل خبری گویا این واقعیت است که تمام ماجرا به کارشکنی برخی کشورهای عربی مربوط نبوده بلکه برخی کم کاری‌های ممسولان ذی ربط نیز در این مساله دخیل بوده است.

 این اخبار زمانی رنگ و بوی حقیقت به خود می‌گیرد که از سئول شمالی خبر می‌رسد مسوولان سازمان تربیت بدنی موضوع مطرح شده از سوی کمیته ملی المپیک را اصل ماجرا نداستند و اعلام کردند از سوی برخی از اعضای هیات اعزامی به عربستان نیز کم کاری‌های فاحشی صورت گرفته تا این فرصت از ورزش ایران گرفته شود. خبرگزاری فارس ظهر امروز با انتشار گزارشی تفضیلی در این خصوص صحت این ماجرا را تائید کرد تا مشحص شود علی رغم فضا سازیهای برخی مسوولان کمیته ملی المپیک همه مشکلات به سران کشورهای عربی ختم نمی‌شود و برخی کم کاری‌ها در ورزش ایران از سوی دست اندرکاران اجرایی باعث شد این میزبانی این کشور گرقته شود.

هر چند که خبرگزاری فارس گزارش مذکور که نشان از نارضایتی شدید رئیس سازمان ورزش داشت را پس از ساعتی از روی حروجی خود برداست اما منابع خبری مدعی هستند این گزارش بر اساس واقعیت نوشته شده بود اما به دلیل تبعات سنگینی که برای مسوولان کمیته ملی المپیک در بر داشت از روی خروجی برداشته می ‌شود تا جایگاه برخی اعضا در کمیته ملی المپیک به خطر نیافتد. برخی افراد آگاه با تائید نسبی این اتفاق بدون آنکه نامی از آنها برده شود؛ در خصوص اصل ماجرا می‌گوید:" متاسفانه آن طور که برخی افراد در کمیته ملی المپیک اعلام کردند ماجرا به مخالفت مسوولان کمیته برگزاری بازی‌های همبستگی کسورهای اسلامی مربوط نمی شد بلکه ناتوانی هیات ایرانی مذاکره کننده اعزامی به عربستان هم در این ماجرا نقش ویژه ای ایفا کرد."

برای اثبات این ماجرا می‌توان به جنس سخنان معاون علی سعیدلو در سازمان تربیت بدنی اشاره کرد که مدیران سازمان تربیت بدنی علی رغم موافقت مسوولان کمیته ملی المپیک با این حرکت به هیچ وجه موافق نبودند و معتقد بودند باید تا آخرین لحظع با به کار گرفتن دیپلماسی ورزشی مسوولان برگزارکننده را متقاعد می کردند که این بازی‌ها باید در ایران با عنوان خلیج فارس برگزار شود.

حمید سجادی که مدعی بود از این مساله خبردار نیست در گفت و گو با خبرنگاران رسانه های گروهی در حاشیه مجمع انتخاباتی کاراته صراحتا پرده از نارضایتی سازمان ورزش برداشت تا مشخص شود ابهامات موجود بر اساس واقعیت‌ها به وجود آمده است. معاون علی سعیدلو اعلام کرد: «من امروز تا الان درگیر شورای برون مرزی و مجمع کاراته بودم و از این مسئله خبر ندارم. باید در نشستی با مسئولان سازمان و کمیته ملی المپیک مواضع لازم را بیان کنم. اینکه دوستان گذشته در مذاکرات قبلی حساسیت‌هایی را به وجود آورده‌اند قابل بررسی است. باید ببینیم میزبانی را از ما گرفتند یا خودمان از دست دادیم.»

ذکر این جمله که باید ببینیم میزبانی را از ما گرفتند یا میزبانی را از دست دادیم نشان دهنده این ماجراست که حذف میزبانی ایران از بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی بدون شک با پشت پرده‌ای جنجالی رو به رو است که در صورت فاش شدن این اتفاقات در آینده، شاهد یک جنجال بزرگ در عرصه ورزش کشور خواهیم بود.

با این حال مسوولان کمیته ملی المپیک از شامگاه دیشب که مطمئن شدند ماجرای میزبانی از ایران گرفته شده و دیگر امیدی برای برگزاری این بازی‌ها در داخل خاک ایران وجود ندارد بنا به دستوراتی اقدام به تهیه مصاحبه‌های جهت دار از افراد همسو بودند تا نشان دهند تصمیم آنها تصمیمی درست بوده در صورتی که شائبه‌های بسیار زیادی در این خصوص وجود دارد.

بهرام افشارزاده عصر امروز پس از ان که گزارش خبرگزاری فارس از خروجی این خبرگزاری حذف شد در مصاحبه‌ای اعلام کرد:«كشورهای عربی در اقدامی هماهنگ و از پیش طراحی شده، تصمیم برای لغو میزبانی ایران در دومین دوره بازی های كشورهای اسلامی را در بیرون جلسه گرفته بودند و هیات اعزامی ایران نیز نمی‌توانست به خواسته برخلاف عرف ورزشی و همچنین غیر ملی آنها تن بدهد.»

دبیركل كمیته المیپك ایران اظهار داشت:« اگر چه قبول میزبانی باعث به نمایش گذاشتن توانمندی مدیریت و قدرت ورزش ایران در بین كشورهای اسلامی بود و در این زمینه نیز هزینه‌های زیادی شد؛ ‌اما حاضر نبوده و نیستیم كه تحت هیچ شرایطی، منافع ملی خود را نادیده بگیریم. كشورهای عربی از همان ابتدای گرفتن میزبانی، درحال سنگ اندازی بودند. آنها به خوبی می دانستند ایران با این تمدن بزرگ، هیچگاه به خود اجازه چشم پوشی از مروارید خلیج فارس را نخواهد داد. به همین دلیل نیز متحد شده بودند تا در این خصوص ایران را در فشار بگذارد.»

افشار زاده افزود:«اصول و ارزش هایی داریم كه در این 30 سال حاضر نشدیم كوتاه بیاییم. در واقع، موضوع خلیج فارس هم یكی از خط قرمزهای ماست كه نمی توانیم در خصوص آن، كوچك‌ترین عقب نشینی كنیم؛ حتی به قیمت از دست دادن میزبانی بازی‌ها.»

دبیر كل كمیته ملی المپیك گفت: «به هیچ وجه اجازه نخواهیم داد كشورهای دیگر بر سر منافع ملی ما چانه زنی كنند؛ اگر چه تمامی پتانسیل ورزش كشور را برای میزبانی مطلوب این بازی‌های بسیج كرده بودیم. نمی توانیم از تمامیت ارضی خود بگذریم و اجازه دهیم كشورهای دیگر از خط قرمز ما عبور كنند. در این اجلاس حرف های غیرمنطقی شنیدیم كه شاید برخی از آنها به بیرون ارتباط داشت تا درون جلسه و مستندات فنی. بیشتر این یك بهانه جویی از طرف كشورهای عربی بود.»
این در حالی است که افشارزاده اعلام نکرد که چرا نتیجه این تبانی میزبانی یکی از کشورهای عربی نبوده است و یک کشور آسیایی جایگزین ایران شده است!

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسین شادزی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما نتایج گفت و گو های ایران با 5+1 چه خواهد بود؟
نویسندگان

مترجم سایت

وضعیت آب و هوا

فید خوان rss reader

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools

حدیث روز

free counters
This code show pagerank by parstools.com