تبلیغات
خارج از گود - بازخوانی سخنان رهبر انقلاب درباره مدرسه عالی شهید مطهری: مدرسه عالی شهید مطهری «دانشگاه» نیست.
خارج از گود
**** یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان **** چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید ****

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

بازخوانی سخنان رهبر انقلاب درباره مدرسه عالی شهید مطهری: مدرسه عالی شهید مطهری «دانشگاه» نیست.

مقام معظم رهبری می‌فرمایند: مدرسه عالی شهید مطهری، حوزه نیست و ما نمی‌خواهیم در اینجا فقیه، به معنای حوزه تربیت كنیم. بلاشك ترازِ دانشگاه هم در اینجا مورد نظر ما نیست، چرا كه اگر این چنین بود، لازم نبود درس مكاسب و كفایه تدریس شود.

                                                    
تصویب تغییر نام مدرسه عالی شهید مطهری به دانشگاه شهید مطهری كه هفته گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی و به پیشنهاد تولیت این مدرسه انجام شد، با بهت و شوك طلبه‌-دانشجویان این مدرسه عالی و اعتراضات آنان روبرو شد.
متن سخنان رهبر معظم انقلاب رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با مسئولان و اساتید مدرسه عالی شهید مطهری كه فروردین ماه 1372 برگزار شد، را در ذیل می‌خوانید كه قسمتی از آن به بررسی ماهیت و كاركرد این مدرسه عالی اختصاص دارد.

بسم‌ الله الرحمن الرحیم
خیلی خوش آمدید. بنده وظیفه دارم از شما به خاطر كار بزرگی كه بحمدلله بی سر و صدا، بی تبلیغات و بدون جنجال‌های رایج معمولی و به شكلی آرام و در گوشه‌ای، آن‌چنان كه متناسب با خلوت معنوی علم و معلومات است، انجام می‌دهید، تشكر كنم و "خسته نباشید " عرض كنم. ان‌شاء‌الله كه موفق باشید. بنده از این كه می‌بینم جنابعالی [آیت‌الله امامی كاشانی] و آقایانی كه در آن‌جا مشغول فعالیت هستند و این كارهای مهم و با ارزش را انجام می‌دهند، خیلی متشكرم.
به نظرم باید گفت كه مدرسه‌ی عالی سپهسالار عاقبت به خیر شد و تبدیل به مدرسه‌ی شهید مطهری گردید. واقعاً این سیر اسمی و تحول اسمی، یك تحول معنوی و سیر معنوی را هم نشان می‌دهد. تبدیل نام سپهسالار به شهید مطهری، فاصله‌ای عحیب و ناپیمودنی است و این هنر شماست كه الحمدلله كاری كردید كه این فاصله پیموده بشود.
من، اگر چه با متخرجین [فارغ‌التحصیلان] مدرسه و دانشجوها به جز مواردی كه جنابعالی اشاره فرمودید و بعضی پایان‌نامه‌هایی كه برادران آورده‌اند و من تورّق و مروری كرده‌ام، بیش از این ارتباطی با محصولات مدرسه نداشته‌ام؛ اما همان‌طور كه در عربی معروف است: "الثمره تدل علی الشجره " و عكس آن هم صادق است: "الشجره تدل علی ‌الثمره "، اگر درخت را شناختیم كه درخت گلابی‌ است، می‌شود فهمید كه میوه‌ی آن چگونه خواهد بود. هم اكنون كه من به آقایانی كه شما به عنوان علما و اساتید و هیئت علمی مدرسه از ایشان استفاده می‌كنید، نگاه می‌كنم، تا آن‌جایی كه می‌شناسم، می‌بینم شما معقولاً، منقولاً و انصافاً مجموعه‌ی خوبی را جمع كرده‌اید و انسان احساس می‌كند ـ‌ان شاء‌الله‌ـ ثمرات این شجره، ثمرات با ارزش خواهد بود.
ما در مباحث اسلامی، فلسفه و فقه كم‌تر می‌توانیم اساتیدی را مثل بعضی از آقایانی كه در این‌جا تشریف دارند، در مراكز علمی و دانشگاهی نشان دهیم. ولی ـ‌بحمدلله‌ـ این‌ها در این‌جا جمع شده‌اند و این هم از بركات انقلاب است و شاید هم روح مطهر امام(ره) و نفس آن بزرگوار كه از اول انقلاب توجه خاصی به این مدرسه داشته‌اند و به جنابعالی هم، به خصوص نسبت به این‌جا، ماموریت داده‌اند و شما هم مشغول كار شدید، موثر بوده است.
نكته‌ای كه دائماً در این قبیل مجموعه‌ها به ذهن من می‌رسد، ‌این است كه ما ابتدا بایستی بدانیم كه از متخرج این مدرسه چه می‌خواهیم تا بدانیم كه چه استادی،‌ چه درسی و چه برنامه‌ای را در اینجا تنظیم كنیم. زمانی ما از طرف استاد و برنامه شروع می‌كنیم و این یك طریق كار است و زمانی هم‌ از طرف هدف آن علت غایی و آنچه كه متوقع هستیم، شروع می‌كنیم كه به نظرم می‌رسد این كار، هوشمندانه‌تر و عاقبت‌بین‌تر و كم اشكال‌تر خواهد در آمد و خطای آن كم خواهد شد. ما باید ببینیم چه می‌خواهیم از این جا در بیاوریم كه بر اساس آن بفهمیم چه برنامه‌ها و اساتیدی را لازم داریم؟ و در كنار او بدانیم كه چه تحقیقی باید انجام بگیرد و چه كتابی باید تصویب شود؟

شما ـ بحمدالله ـ به این معنا در پایان فرمایش‌تان اشاره كردید كه هدف شما تربیت مبلغین اسلام و كسانی است كه معرفتی از اسلام دارند و می‌خواهند مفید واقع شوند و این مسأله، حقا و انصافا، در كنار حوزه‌های علمیه كه یك تراز ویژه‌ای از روحانیون را تربیت می‌كنند، خیلی خوب است. روحانی‌ِ تراز حوزه،‌ در كنار آنچه كه فرضا در بخش‌های علوم انسانی متمایل به امور دینی در دانشگاه‌های ما تربیت می‌شوند، یك روحانی با تراز مخصوص و شكل مخصوصی است. مثلا فلسفه اسلامی و فقه اسلامی كه در دانشكده الهیات و یا بخش فلسفه دانشكده ادبیات تدریس می‌شود، دارای ترازی است كه مورد نظر آن‌هاست. چرا كه آن‌ها محصول خاصی را در نظر دارند كه نحوه برنامه‌ریزی، تنظیم واحدها، ترم بندی،‌ واحدگیری و زمان‌های تعطیلی دانشجویان هم، بر همان اساس و متناسب با همان تراز است و با متخرج و محصولی كه در دانشگاه‌ها مورد نظر است، مطابقت دارد. و شاید بی‌وجه هم نباشد كه همانی كه هم اكنون هست،‌ درست باشد.
لذا، ما باید ببینیم در مدرسه عالی شهید مطهری، چه می‌خواهیم بسازیم؟ این، باید اصل باشد. علی القاعده، نمی‌خواهیم روحانیِ تراز حوزه بسازیم. به خاطر این‌كه در حوزه نظر اصلی، بلاشك، بر فقاهت است. درست است كه حوزه در رشته‌های مختلف،‌ ادیب، فیلسوف و حتی زمان‌هایی منجم و هیأت دادن تربیت می‌كرده؛ اما حوزه‌های شیعه به تربیت فقیه متوجه است. لذا،‌ می‌بینیم كه همه چیز بر اساس این تنظیم شده و درس فقاهت هم آنجا روان‌تر است و دانشجوی فقاهت هم آن‌جا آسانتر تحصیل می‌كند تا دانشجوی بقیه رشته‌های دیگر. پس این مدرسه، حوزه نیست و ما نمی‌خواهیم در اینجا فقیه، به معنای حوزه تربیت كنیم؛ و الا جایش حوزه بود و همان درس‌ها، كتاب و شیوه كار باید در اینجا به دنبال می‌شد.
بلا شك، ترازِ دانشگاه هم در اینجا مورد نظر ما نیست، چرا كه اگر این چنین بود، لازم نبود درس مكاسب و كفایه تدریس شود و شما آقایان علما، فقیهِ وارد و صاحب نظر را برای تدریس شرح منظومه سبزواری و یا شواهدالربوبیه به این جا بیاورید. این درس‌ها كه بحث‌های ترازِ دانشگاه نیست.
پس اینجا، یك چیز دیگری است. من فكر می‌كنم كه در اینجا یك هدف متمایز از آن دو هدف و یك چیز خوبی در ذهن شما هستد كه شاید تحدید هم شده باشد. و من عرض می‌كنم كه اگر تحدید نشده، باید دقیقا بشود و حتی روی كاغذ هم بیاید. یعنی ما، واقعا، بنویسیم كه هدف ما در اینجا این است كه چنین محصول و موجودی را بیرون بیاوریم. البته كلیات را می‌شود گفت، كما این كه آن سپهسالاری هم كه اینجا را درست كرده، او هم گفته بوده كه در اینجا فقه و اصول، فلسفه و معقول و منفول بخوانند،‌ ولی نمی‌فهمیده كه معقول و منقول یعنی چه؟ چیزی را شینده و یا برایش تنظیم كرده بوده‌اند.
ما باید بدانیم از این مدرسه، با این همه زحمتی كه شما می‌كشید و خرجی كه می‌كنید (و ان شاء الله می‌فرمایید بیش‌تر خرج خواهید كرد) چه معقول و منقولی و برای چه چیزی می‌خواهیم؟ البته من به نظرم می‌رسد شما در این‌جا باید بر روحانی بودن متخرجین تأكید بفرمایید. البته از پیش هم،‌ من وقتی نسبت به مدرسه جنابعالی فكر می‌كردم، دورادور این معنا به ذهنم می‌آمد. یعنی اینجا یك محلی است كه باید روحانیونی تربیت كند كه برای گسترش فكر متعالی اسلامی و همان تبیین "بالحكمه و الموعظه الحسنه " بسیار بسیار مفید باشند. و تبیین حكیمانه دین و نه بیین عامیانه دین كنند. من فكر می‌كنم امروز ما به این احتیاج داریم. شاید ـ‌ ان شاء الله ـ مدرسه شما الگویی شود كه نظیر آن حتی در حوزه‌ها و جاهای دیگر ساخته بشود و یك ترازِ خاصی از روحانی را در اینجا پرورش بدهد. یعنی، شما بر روحانی بودن و معمم بودن به خصوص پا فشاری بفرمایید. البته این به صورت پیشنهاد است و شاید در ذهن شریف جنابعالی و دستگاه مفكره مدرسه در این زمینه مطالبی باشد كه من از آن‌ها اطلاعی ندارم.
علی ایّ حال،‌ كار بسیار خوبی است و بحمدالله، شما هم خوب وارد میدان شده‌اید و خوب جمع و جور كرده‌اید و اساتید خوبی را هم انتخاب كرده‌اید. این هم از هنرهای شماست كه توانسته‌اید از كسانی استفاده كنید كه به راحتی نمی‌توان آن‌ها را دور هم جمع كرد. این‌ها هم "به دام و دانه نگیرند مرغ دانا را ". اگر چنانچه مدرسه منطقه علم نبود و آقایان، مخاطبین خوبی نداشتند، معلوم نبود كه در اینجا جمع بشوند. آن كسی كه اهل علم است و دلش می‌خواهد متاع خودش را عرض كند، طبیعی است كه می‌خواهد متاع خود را به كسی كه آن متاع را می‌شناسد و قدر او را می‌داند عرضه كند. آن كسی كه فقط به دهان استاد تماشا می‌كند و چیزی نمی‌فهمد، استاد را خون به دل می‌كند. لذا، اگر ما می‌بینم كه شما اساتید خوبی را جمع كرده‌اید، باید كشف كنیم كه محیط علمی آنجا از لحاظ دانشجویی و طلب [علم] و تحصیل محیط خوبی است. ان شاء الله موفق باشد و از جنابعالی و آقایانی كه در اینجا تشریف دارند، صمیمانه به خاطر تلاش‌تان در مجتمع كردن چنین كار خوبی تشكر می‌كنم و منتظر می‌مانیم كه ان شاء‌ الله، نتایج كار را هم ببینیم. والسلام علیكم و رحمه الله و بركاته

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسین شادزی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما نتایج گفت و گو های ایران با 5+1 چه خواهد بود؟
نویسندگان

مترجم سایت

وضعیت آب و هوا

فید خوان rss reader

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools

حدیث روز

free counters
This code show pagerank by parstools.com