تبلیغات
خارج از گود - نقدی بر حرکت دانشجویان دانشگاه زابل؛ صبر، تأمل و هوشیاری چاشنی کار تشکل هایی دانشجویی است.
خارج از گود
**** یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان **** چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید ****

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

نقدی بر حرکت دانشجویان دانشگاه زابل؛ صبر، تأمل و هوشیاری چاشنی کار تشکل هایی دانشجویی است.

زمانی که مشغول چک کردن صفحه اخبار سایت خبرگزاری فارس بودم خبر جالبی را مبنی بر اخراج 110 نفر از کارمندان دانشگاه زابل را دیدم. به اختلاف یکی ، دو خبر خبر مربوط به تشکیل شورای پیگیری تشکل های دانشجویی آن دانشگاه و جمع آوری طومار و غیره را نیز خواندم. گفتم مگر می شود که 110 نفر از کارمندان دولت آن هم از یک محیط دانشگاهی در یک استان حساسی مانند استان سیستان و بلوچستان به یکباره اخراج شوند و آب از آب تکان نخورد؟؟؟ بلافاصله به دوستان زابل از طریق واسطه تماس گرفتم که دقیقا ببینیم جریان چیست تا برای حرکت دانشجویی طرحی داشته باشیم. که متاسفانه گو شی ایشان در دسترس نبود. بالخره 24 ساعت بعد ما موفق شدیم با شخص مورد نظر تماس گرفتم و گویا ایشان فارغ التحصیل شده بودند و شخص دیگری را از بچه های انجمن اسلامی معرفی کردند. سرتان را به درد نیاورم . خلاصه بعد از تماس معلوم شد که نیروهای مذکور حق التدریسی بوده و گویا دوستان دانشجوی ما کمی بیش از حد عجله کرده بودند... صبر، تأمل و هوشیاری چاشنی کار تشکل هایی دانشجویی است اگر این عوامل نباشند که دیگر تفاوتی میان دانشجو به عنوان پرچمدار حرکت و جنبش های فکری در جامعه با سایر افراد عادی وجود نخواهد داشت. نمی دانم که دوستان دانشجو دانشگاه زابل از چه طریقی از این اخبار مطلع شده اند و چه شد که تصمیم به رسانه کردن و تشکیل شورای پیگیری گرفتند اما ذکر چند نکته را ضروری می دانم:

1. اخراج 110 نفر از کارمندان، آن هم از محیط دانشگاه  در منطقه ای مانند سیستان و بلوچستان بی گمان اتفاق کوچکی نیست که به همین راحتی باشد و سر و صدایی را ایجاد نکند. این گونه موارد خوراک رسانه های غربی است برای نشان دادن بحران در ایران به خصوص در محیط های دانشگاهی.

2. هر چند از میزان و کیفیت اعتراض افراد حق التدریس بی خبرم ، اما به ذهنم نمی رسد که این افراد آن قدر بی دست و پا باشند که اگر کوچکترین حقی را بر خود مسلم بدانند بخواهند سکوت کننند و بر حکم اخراج گردن بنهند و بگویند چشم ما می رویم.

3. استفاده از ابزار رسانه و رسانه ای کردن  اخبار هر چند حسن های زیادی برای پیگیری کار دارد  و اصولا برای اعمال فشار وزنه خوبی است ولی بدی های خاص خودش را هم دارد. به هر حال منبع خبری با اعتبار خودش موجب پخش اخبار می شود. زمانی که یک خبر صحت نداشته باشد و یا کامل و شفاف نباشد  برای دفعات بعد مسلما آن منبع خبری هم در برخورد با افراد و یا تشکل هایی که اینگونه اخبار را منتشر می کنند با احتیاط برخورد می کند و اگر بخواهم خیلی ساده بگویم دفعات بعد به این راحتی اعتماد نمی کند و چه بسا کلا خبر های منابع مذکور را مورد بررسی هم قرار ندهد فلذا استفاده درست از ابزار رسانه یکی یگر از نکاتی است که باید به آن توجه کرد. به گمانم خیلی راحت می شد این موضوع را در داخل دانشگاه پیگیری و نهایتا اگر جواب درخوری دریافت نشد رسانه ای می شد آن هم با آرشیو و به صورت دقیقتر نه با یک خبر کوتاه، لا اقل با یک مصاحبه و یا گزارش  که حداقل جامع تر هم باشد که فریاد اعتراضی هم اگر قرار است بلند شود به جا و کاری بلند شود.

4. در فضای که عموم نیاز به آرامش داشته تا بتوانند با همکاری و تعامل، جلوه ای از توان ایرانی مسلمان را در سال همت مضاعف به تصویر بکشند باید تشکل های دانشجویی با احتیاط بیشتری نسبت به حساس سازی مسائل درون دانشگاهی اقدام نمایند.

5. بدون شک رشد تشکل های دانشجویی بدون همکاری مسئولین دانشگاه با مشکل مواجه خواهد بود. البته این به معنی زیر دین رفتن تشکل های دانشجویی نباید تعبیر شود بلکه این یک اصل ساده در روابط انسانی است شما برای دوستان یا لا اقل اطرافیانتان که شاید همفکر شما هم نباشند ولی به شما احترام می گذارند بیشتر بها می دهید تا دشمنانتان و یا کسانی که بدگویی می کنند. مخالف بر هم زدن روابط عادی تشکل های دانشجو.یی با مسئولین دانشگاه در شرایط فوق العاده نیستم اما سر کوچکترین مسائلی آن هم بدون آگاهی کامل و پیگیری اولیه جبهه گیری  غیر مطمئن  و غیر منطقی دور از شان تشکل های دانشجویی است.

6. اتحاد  تشکل های عدالت خواه در یک محیط دانشگاهی یکی از امتیازات بسیار بزرگ هر دانشگاه و به نفع دانشجویان و یک وزنه قوی برای پیگیری امور دانشجویان است که نباید به این راحتی خرج شود و اعتبار خود را از دست بدهد. هوشیاری و تدبیر دانشجویان زابلی بدون شک  از تکرار موارد مشابه جلوگیری خواهد نمود. گمان می کنم بد نباشد لا اقل انجمن های اسلامی دانشگاه های استان که به نوعی از انجمن اسلامی دانشگاه زاهدان ناشی می شوند با هماهنگی و همفکری بیشتری اقدام نمایند. تا ان شاء الله در موارد مشابه به گونه ای قوی عمل شود.

7. انتشار این خبر از دانشگاه زابل  یک خوبی که داشت لا اقل پویا  و زنده بودن تشکل های دانشجویی این دانشگاه را نشان داد . البته نباید فراموش کرد که بالاخره انسان آن هم در سنین جوانی ممکن است اندکی شتاب زده و یا نا پخته رفتار کند که این موضوع نباید موجب نا امیدی و دلسردی قشر دانشجو و فعالین ایشان در دانشگاه زابل بشود بلکه باید تجربه ای باشد برای تصمیم گیری بهتر در حوادث آینده.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسین شادزی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما نتایج گفت و گو های ایران با 5+1 چه خواهد بود؟
نویسندگان

مترجم سایت

وضعیت آب و هوا

فید خوان rss reader

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools

حدیث روز

free counters
This code show pagerank by parstools.com