تبلیغات
خارج از گود - ادعاهای قابل تامل نوه امام درآستانه سالگرد رحلت ایشان:افكار امام در دهه 60 قابل انتقال به دهه 80 نیست.
خارج از گود
**** یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان **** چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید ****

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

ادعاهای قابل تامل نوه امام درآستانه سالگرد رحلت ایشان:افكار امام در دهه 60 قابل انتقال به دهه 80 نیست.

 نوه امام (ره) در گفت‌وگویی با بیان اینكه امام از دهه پنجاه تا شصت، 180 درجه تغییر كرد مدعی شد: اینكه افرادی می‌خواهند افكار امام دهه 60 را به دهه 80 منتقل كنند، كاملا متناقض با افكار امام است و هیچ كدام افكار امام نیست.
 
 
                                                 
       
زاهرا اشراقی:
 
*اگر امام تا دهه 80 بود تغییر خیلی زیادی می‌كرد.
*حجاب یك امر سلیقه‌ای است.
*در خانواده امام بنی‌صدری، طرفدار حزب جمهوری اسلامی، لیبرال و... همه بودند.
*نوه‌های امام از مد پیروی می‌كردند.
*اگر كمی دیندار باشم آنهم به خاطر شریعتی است.

به گزارش خبرگزاری فارس زهرا اشراقی نوه امام(ره) و همسر محمدرضا خاتمی در اظهاراتی قابل تامل در گفت‌و گویی با سایت جماران با بیان اینكه اگر نوه امام بودن محاسنی داشت، محدودیت‌هایی هم داشت، گفت: چیزهایی را كه در زندگی می‌خواستم، به خاطر این نسبت خانوادگی نتوانستم به دست بیاورم ، ولی ناراحت این موضوع هم نیستم. مثلا با اینكه من رشته "هنر " را دوست داشتم، اما "فلسفه " خواندم زیرا آن زمان رشته هنر را برای "نوه امام " نمی‌پذیرفتند.

*اگر امام تا دهه 80 بود تغییر خیلی زیادی می‌كرد

وی در ادامه درباره دیدگاههای امام در دهه های مختلف نیز ادعا كرد: روش‌های دهه شصت را نمی‌توان الان در دهه 80 پیاده كرد. امام همان‌گونه كه از دهه 50 تا 60، 180 درجه تغییر كرد، قطعا اگر تا دهه 80 هم بود، تغییر خیلی زیادی می‌كرد. در زمان امام من نوه‌ها سن كمی داشتیم و بزرگ هر خانواده‌‌ای هم به نظر من از اعضای آن خیلی می‌تواند تأثیر بپذیرد. بنابراین اگر امام از روحانیون دیگر كمی روشنفكرتر بودند، به خاطر تأثیر خانواده بوده است.
اشراقی ادامه داد: ایشان اگر الان بودند، من هم می‌توانستم اثرات زیادی بگذارم. زیرا در آن زمان هم من حدود بیست سال داشتم و با آن سن و سال مگر چقدر می‌توانستم روی امام تأثیر بگذارم و اصلا تا چه اندازه از مشكلات زنان و... درك داشتم؟ از سوی دیگر با توجه اینكه آن زمان مسأله جنگ و منافع ملی مطرح بود، موضوعی چون اجباری بودن حجاب و... تحت‌الشعاع قرار می‌گرفت.
وی افزود: با توجه به شناختی كه از آقا دارم، اگر تا امروز حضور داشتند احتمالا سازندگی را آغاز می‌كردند. اینكه افرادی می‌خواهند افكار امام دهه 60 را به دهه 80 منتقل كنند، كاملا متناقض با افكار امام است و هیچ كدام افكار امام نیست.

*حجاب یك امر سلیقه‌ای است

همسر محمدرضا خاتمی در ادامه درباره نظر امام پیرامون حجاب نیز گفت: هنوز هم بعضی‌ها در مورد اینكه حجاب چگونه باید باشد و نظر امام در این باره چه بود، حرف می‌زنند و حتی آقایان در مقابل من كه سال‌ها با امام بودم و عقاید ایشان را به خاطر دارم، صف‌گیری می‌كنند. منظورم این است كه خود امام هم در مقابل برخی متحجرین قرار می‌گرفت، زیرا نظراتشان درباره موسیقی و صدای زن، چه در موسیقی و چه در قرائت قرآن، كاملا جدید بود، ولی جو دینداران و حوزه‌های علمیه آنها را نمی‌پذیرفت. حتی تفسیر سوره حمد ایشان كه اوایل انقلاب آغاز كردند و تلویزیون هم پخش می‌كرد، ناقص ماند و حس می‌كردند كه نباید تفرقه ایجاد شود. در مورد اجباری بودن حجاب هم ما قانونی نداریم، بلكه دستورالعملی اداری است. زیرا حجاب امری سلیقه‌ای است.
وی در پاسخ به این سئوال كه «ولی امام در سال 58 دستور داده بودند كه در ادارات همه باید حجاب داشته باشند، در غیر این صورت باید اخراج شوند» گفت: آن یك دستور بود، ولی تبدیل به قانون نشد و تعریفی از حجاب نداریم. به همین دلیل هم در هر اداره یك چیزی به عنوان حجاب مشخص می‌شود، در یك وزارتخانه چادر و در جایی دیگر، غیر از آن. فقط در قانون قضایی چیزی هست كه آن هم دقیقاً در مورد حجاب نیست، به همین دلیل هم هر رییس‌جمهوری كه عوض می‌شود از حجاب تعریف خاصی دارد، یكی می‌گوید چكمه گناه دارد، دیگری هم می‌گوید اگر زنان با كت و دامن هم به خیابان بیایند ایرادی ندارد. در زمان امام هم فقط مسأله جنگ و حفظ ایران مطرح بود. لذا بسیاری از مسایل مهم از جمله زنان، به حاشیه رفتند.

*در خانواده امام بنی‌صدری، طرفدار حزب جمهوری اسلامی، لیبرال و... همه بودند

اشراقی درباره نوع تفكر اعضای خانواده امام نیز ادعا كرد: خانواده امام جمع اضداد بود. بنی‌صدری، طرفدار حزب جمهوری اسلامی، لیبرال و... همه بودند، ولی همزیستی مسالمت‌آمیزی هم داشتند. طبعاً از من هم به خاطر اینكه سیاسی بودم، خیلی سوال می‌كردند و حتی خیلی مراكز عمومی و راهپیمایی‌ها را به خاطر گزارش دادن به امام می‌رفتم. مثلا در نماز جمعه‌ای كه صدام اعلام بمب‌گذاری كرده بود، مخفی از مادرم شركت كردم، زیرا احساس می‌كردم كه خبرنگارم و باید به آقا گزارش دهم. من به ایشان گفتم كه بسیاری از همین خانم‌هایی را كه كمیته به عنوان مفسد و... دستگیر می‌كند، با یك روسری كوچك بر سر دیدم كه آمده بودند و وقتی دلیل حضورشان را پرسیدم گفتند كه به خاطر تهدید صدام نمی‌خواهیم نماز جمعه خالی شود.

*نوه‌های امام از مد پیروی می‌كردند

اشراقی درباره نوه های امام نیز گفت: نوه‌های امام افراد بازی بودند كه كارهای مختلف می‌كردند و از نظر ظاهری هم وضع خوبی داشتند و از مد پیروی می‌كردند. البته یكی، دوبار از لباس ما ایراد گرفتند كه ما هم گوش نكردیم. امام هم درباره لباس‌ها، غذاهایی كه می‌خوردیم و... می‌پرسیدند. مثلا وقتی غذاهای فرنگی می‌خوردیم، شوخی می‌كردند و می‌گفتند فقط به این خاطر كه اسم این غذاها خارجی است، آنها را می‌خورید، نه اینكه واقعا خوشمزه باشند!

*اگر كمی دیندار باشم آنهم به خاطر شریعتی است

وی همچنین ادعا كرد: خانم(همسر امام) خیلی نقش داشتند زیرا ایشان از یك خانواده روشنفكر اشرافی بودند، بنابراین تأثیر خودشان را روی فرزندان داشتند و دامادهایشان هم روشنفكر بودند و حتی پدر خود من از این نظر از من جلو‌تر بود. بسیاری از كتاب‌های شریعتی را پدر برای من می‌خرید و حتی كتاب‌های سازمان مجاهدین و یا ماركسیستی را به راحتی در منزل می‌خواندم. پدرم حتی یك‌بار هم به من ایراد نگرفت كه چرا كتب چپ ماركسیستی می‌خوانی و یادم است كه یكی از كتب گوركی را به امام هم هدیه دادم و گویا پدرم هم به ایشان گفت كه در این زمینه‌ها كمی با زهرا صحبت كنید. اصلا پدرم بود كه مرا با شریعتی آشنا كرد و اگر كمی دیندار باشم، به خاطر شریعتی است.
همچنین در این گفتگو مطالب دیگری از سوی اشراقی بیان شده كه به علت وهن حضرت امام از انعكاس آن معذوریم و انتشار این مطالب را در آستانه سالگرد حضرت امام آن هم در سایت منتسب به "جماران " امری ناشایست می‌دانیم.

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسین شادزی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما نتایج گفت و گو های ایران با 5+1 چه خواهد بود؟
نویسندگان

مترجم سایت

وضعیت آب و هوا

فید خوان rss reader

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools

حدیث روز

free counters
This code show pagerank by parstools.com