تبلیغات
خارج از گود - به بهانه سیزدهمین سالگرد آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا:این یک نوشته سیاسی نیست!!
خارج از گود
**** یکی تیشه بگیرید پی حفره زندان **** چو زندان بشکستید همه شاه و امیرید ****

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

به بهانه سیزدهمین سالگرد آغاز به کار شوراهای اسلامی شهر و روستا:این یک نوشته سیاسی نیست!!

سلام  خدمت دوستان خودم. عذر خواهی می کنم که خیلی وقت هست نرسیدم که مطالب رو به روز کنم ایشالا تا چند وقتهدیگه سرم خلوت تر میشه و بعد از اون در خدمتتون هستم. این متن متلعق به آقای سجاد ذکر گو است که در وبلاگ رودان نیوز درج شده است که در چند روز گذشته روی آن نظرات متفاوتی داده شده بود. ترجیح دادم عینا مطلب رو درج کنم تا دوستان خودشون قضاوت کنند.

شوراهای اسلامی شهر و روستا در حالی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود شده اند که نگاهی به 3 دوره فعالیت شوراها بیانگر این واقعیت است که این نهاد مردمی با فراز و نشیب های فراوانی در طی سالهای اخیر مواجه بوده است. هرچند در این چند سطر قصد ندارم به بررسی چالشهای کشوری فرا روی این نهاد مردمی بپردازم و گمان می کنم بررسی شورای شهر رودان تناسب بیشتری با خوانندگان این وبلاگ داشته باشد اما خالی از لطف نیست برای مقایسه و نتیجه گیری بهتر سخنی از چالش های کشوری هم به میان آوریم.

موضوع انتخاب شهرداران توسط وزارت کشور، تجمیع انتخابات شوراها با انتخابات ریاست جمهوری، انحلال شوراهای شهر بر سر مصوبات و ... از جمله مهمترین مواردی بوده اند که فلسفه وجودی شوراهای شهر را طی سالهای اخیر با چالش جدی مواجه کرده اند.

قانون شوراهای اسلامی شهر و روستا طی 12 سالی که از عمر آن می گذرد حدود 8 بار دستخوش تغییر و اصلاحات مکرر شده است و واضح است که تغییر 8 باره قانون شوراها حکایت از نوعی سردرگمی قانونگذار نسبت به جایگاه شوراها دارد.

سخنگوی شورای عالی استان ها در گفتگو با یکی از روزنامه های کشوری با رد این تصور که وظیفه شوراها صرفا نظارت بر عملکرد شهرداریهاست، توضیح می دهد: در متن قانون شوراها همه دستگاه های اجرایی موظف هستند هر سال یک نسخه از اهم فعالیت های در دست اجرای خود را به شورای شهر ارائه دهند. دکتر حسن فدایی معتقد است: مسئولان باید جایگاه شوراها در توسعه کشور را پیدا کنند و اگر اهمیت این موضوع را دریابند، قطعا به مفهوم توسعه محلی و به دنبال آن مفهوم نظام شورایی نیز دست خواهند یافت.

گویا قرار است که امسال سال خوبی برای شوراها باشد زیرا سخنگوی شورای عالی استانها از قول مساعد رئیس جمهور برای واگذاری 23 وظیفه دولت به شهرداری ها خبر می دهد. موضوعی که اگر اتفاق بیفتد زمینه تحقق مدیریت واحد شهری نیز محقق می شود.

رئیس شورای عالی استانها نیز در یکی از جلسات این شورا از چالش های فرا روی شورای شهر انتقاد کرد و گفت: متاسفانه هنوز برخی از دستگاههای اجرایی شورا ها را باور ندارند.

به گفته مهدی چمران شوراها مشکلات بسیاری دارند که که عمده آن عدم تامین درآمد پایدار برای شهرها و روستاها، عدم تحقق مدیریت واحد شهری و عدم باور دستگاه های اجرایی به شوراهاست. بحث قبول نداشتن دستگاه های اجرایی آن است که دستگاه های اجرایی گمان می کنند که شوراها توانایی اداره کشور را ندارند.آنها گمان می کنند شوراها رقیب دستگاه های اجرایی هستند.

از دیگر مشکلات این نهاد مردمی می توان به چالش آنها با فرمانداری ها و استانداریها اشاره کرد. موضوع ناخوشایندی که بدلیل رد برخی از مصوبات شوراها، متاسفانه گاه موضع گیری های  جدی طرفین نسبت به یکدیگر را فراهم آورده است و در این بین انحلال شوراهای شهر و روستا که از اواسط سال گذشته آغاز شد و در اولین گام دامن شورای شهر اهواز را گرفت نیز به عنوان چالشی دیگر مطرح شده است.

حال به بررسی وضعیت شورای شهر رودان بپردازیم. شورایی که نتوانسته است آنگونه که باید رضایت مردم را جلب کند. اعضای شورای شهر در حالی فعالیت خود را در دوره جدید آغاز نمودند که قریب به سه ماه بر سر انتخاب شهردار به توافق نرسیدند و گویی به اجبار نسبت به معرفی گزینه خود اقدام نمودند. بر خلاف آنچه که شوراهای کشوری حتی به عنوان یک جایگاه نظارتی نیز هنوز با دستگاه های اجرایی در رقابتند گویی  نه تنها شورای شهر رودان گوی سبقت را از آنان ربوده بلکه عملا به مغز مدیریت اجرایی به ویژه شهرداری تبدیل شده است. عاملی که موجب شد شهردار اول چند ماهی بیش دوام نیاورد و شایع شد  به صورت ناگهانی و یکباره مورد خشم اعضای شورا قرار گرفته و بر کنار شد و پس از آن فردی شاداب از داخل مجموعه مدیریت استانی پا به عرصه مدیریت شهری در شهرداری رودان گذاشت و زمان زیادی طول نکشید که  انرژی وی نیز نتوانست کاری از پیش ببرد و او نیز با نوعی روزمره گی مشغول دست و پنجه نرم کردن با مشکلات درون سازمانی  شد. مشکلاتی که از بدهی شهرداری به ارگانهای مختلف به ویژه بدهی چند ماهه شهرداری به کارکنانش گرفته تا نبود نیروی متخصص حرفه ای درون مجموعه بر کارایی آن تاثیر چشمگیری گذاشته است.

مجموعه ای که حتی مورد خشم نماینده رئیس جمهور در دور قبلی سفر قرار گرفت و عنوان شد این شهر مشکل مدیریت شهری دارد.

شاید شما هم فراموش نکرده باشید که در زمستان و ایام بارندگی، خیابان جنب اداره پست چند بار آسفالت شد و به یک هفته نکشیده آسفالت به شن و ماسه تبدیل شد و خیابان اصلی شهر به محلی برای تست مقاومت  کمک فنر و لاستیک در مقابل گودالهای عمیق تبدیل شد. آسفالتی که همیشه در نزدیکی انتخابات شورای شهر ، شریان های شهر را سیاه پوش می کند و تا انتخابات بعدی خبری از آن نیست. مشکلی که حتی نتوانست مسئولان امر را مجاب نماید تا لااقل به خاطر میهمانان نوروزی مسیر میدان اصلی تا بهشت زهرا را آسفالت نمایند تا در سال جدید چهره شهر تغییر کند.

عدم اسکان برخی از اعضای شورای شهر در شهرستان که به موجب قانون شوراها موجب لغو عضویت فرد مذکور از شورای شهر می شود نیز مسئله ای است که بسیاری از آن به سادگی گذشتند و گویی مصلحت ایجاب می کند که زیاد نباید به قانون  پایبند بود.

عدم اعتقاد و اطمینان به قشر تحصیل کرده و نخبگان جامعه شهری در رشته های مختلف فرهنگی، آموزشی، ورزشی، اقتصادی و توریستی، غیر مرتبط بودن تحصیلات اعضای شورای شهر با فاکتور های مدیریت شهری، اعتقاد به استفاده از روش های سنتی و بدون کارامد در حل مسائل  روز جامعه شهری ، پاک کردن صورت مسئله به عنوان یک روش حل آن و عدم فعالیت فرهنگی اثر بخش در سطح شهر نیز از جمله عواملی است که موجب شده است تا شورای شهر نتواند آنگونه که انتظار می رود کارامد باشد.

حضور اعضای شورای شهر در جلسات اداری با حضور میهمان خارج از مجموعه شهرستان و غیبت ایشان در برخی از جلسات معمول اداری  و حتی ترک جلسه مربوط به ساماندهی امور جوانان که بیش از نیمی از جمعیت فعال شهر را تشکیل می دهند توسط نماینده این شورا به دلیل عدم اعتقاد به جلسه (!!!!!!)  نیز یکی دیگر از مشکلاتی است که این نهاد عمومی را به نهادی خصوصی با معیار تفکر فردی تبدیل کرده است.

خوشبختانه بر خلاف آنچه که شوراهای شهر و روستای کشور در رد مصوباتشان با آن مواجهند در شهر رودان به دلیل عدم ارائه  طرح و برنامه خاص چنین مشکلی به چشم نمی خورد.

جالب این است که ما هنوز در حل مسئله خیابان پشته معز آباد، سنگفرش کردن وسط بلوار اصلی و آسفالت کردن پیاده رو ، فضای سبز شهری و هزار و یک مسئله کوچک مانده ایم که خبر خوش می رسد که 23 وظیفه دیگر هم قرار است به آن افزوده شود.

شاید انحلال شورای شهر در اکثر نقاط کشور  برای مردم به کابوس تبدیل شود اما در برخی از نقاط مردم در انتظار دیدن این خواب شیرین مانده اند. خوابی که چه با انحلال و چه با اتمام دوره محقق شود نیازمند هوشیاری مردم برای تعیین سرنوشت 4 ساله خویش در دوره بعدی است که اگر خداوند بخواهد در مقالات دیگری به تفصیل به آن خواهم پرداخت.

البته ذکر این موارد جزئی  هم ممکن است به کام عده ای خوش نیاید اما از آنجایی که رضایت خدا را بر رضایت بندگانش ارجح می دانم احساس وظیفه کرده و برخی از نکات جزئی را با هدف زدن تلنگری برای بهبود شرایط عامه مردم عنوان نمودم و امید وارم که عزیزان به دور از بد اخلاقی های سیاسی این انتقادات را بپذیرند و دشمنان نظام و انقلاب را خشمگین نمایند چرا که دشمنان از اینکه افرادی از درون مجموعه نظام و در داخل کشور بخواهند عادلانه نقد کنند و مشکلات را بیان نمایند به شده عصبانی خواهند شد. 

در پایان از مسئولین این وبلاگ آزاد قدردانی نموده و امید که در پناه حضرت حق بتوانیم آنگونه که شایسته نام مسلمانی است دین خود را به این انقلاب و نظام و اسلام ادا کنیم.

والسلام علی من تبع الهدی

سجاد ذکرگو

درباره وبلاگ

مدیر وبلاگ : حسین شادزی

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • به نظر شما نتایج گفت و گو های ایران با 5+1 چه خواهد بود؟
نویسندگان

مترجم سایت

وضعیت آب و هوا

فید خوان rss reader

« ارسال برای دوستان »
نام شما :
ایمیل شما :
نام دوست شما:
ایمیل دوست شما:

Powered by ParsTools

حدیث روز

free counters
This code show pagerank by parstools.com